szkolenie

Metodyka scrum to bardzo popularna metodyka stosowana w zarządzaniu projektami w branży IT, która w dużej mierze oparta jest na warunkach działania Agile, czyli na adaptacyjnym zarządzaniu projektami, które dotyczy między innymi ścisłej współpracy z konsumentami i ich ocenie produktu.

Metodyka Agile pozwala na szybkie znajdywanie rozwiązań koniecznych dla dostosowania produktu do tego, czego od firmy oczekują jej potencjalni i aktualni klienci. Dzięki temu, że scrum opiera się na bardzo szczegółowym monitoringu i kontrolowaniu, pozwala to na tworzenie takiego produktu, który będzie posiadał bardzo wysoką jakość i będzie w najwyższym stopniu zaspokajał potrzeby klientów.

Twórcy tej metody określili ramy danego postępowania składającego się z etapów, w którym istnieje możliwość dodawania pewnych podprocesów oraz elementów mających na uwadze ciągły rozwój produktu lub usługi danej firmy i jak najbardziej skuteczne dotarcie do klientów i zachęcenie ich do zakupu. Jeśli chodzi o aspekty teoretyczne to istnieją tutaj trzy elementy, które aktywnie uczestniczą w procesie monitorowania tego procesu.

Pierwszym z nich jest element przejrzystości, czyli są to wszystkie ważne elementy danego działania, które powinny być przedstawione w odpowiedni sposób oraz przekazane pracownikom, którzy odpowiadają za konkretne wyniki, a co więcej powinny być także określone według wcześniej ustalonej wagi ocen. Drugim etapem jest adaptacja. Chodzi tu o kontrolę, która dokonywana stale, co pewien konkretny okres czasu, ma na celu znalezienie i zidentyfikowanie czynników, które wprowadzają zamieszanie i działają negatywnie na cały proces.

Dzięki temu będzie można szybko go wyeliminować, a proces będzie mógł zostać dokończony. Dzięki adaptacji właśnie, w takich sytuacjach wszyscy pracownicy będą mieli możliwość szybkiego dostosowania się do ewentualnych zmian w procesie, co ułatwi pracę i dodatkowo ją usprawni. Trzeci element to inspekcja, czyli element, który zakłada, że kontrolowanie postępów zespołu w danym projekcie musi być dokonywane przez cały czas, co będzie pozwalało na aktywne usprawnienie tego procesu, ale również dzięki temu będzie istniała możliwość wykrycia ewentualnych błędów i ich natychmiastowej eliminacji.

szkolenie scrum

Co więcej takie kontrole powinni w firmie przeprowadzać specjaliści od konkretnych obszarów działania, którzy najlepiej znają się na swojej pracy i będą mogli jeszcze szybciej niż pozostali polepszyć pracę zespołu i sprawić, że efekty pojawią się jeszcze szybciej i będą jeszcze bardziej zadowalające. Przy metodzie scrum występują tak zwane zespoły, grupy, będące autonomicznymi, posiadającymi wiele funkcji jednostkami, które w danym projekcie pełnią jakąś konkretną funkcję, a wraz z innymi takimi grupami umożliwiają wykonanie danego projektu.

Pierwsza z osób, należących do tej grupy, to osoba, która „posiada” produkt, czyli jest odpowiedzialna za jego wartość. Do jej zadań należy ciągły kontakt z klientem, przez co możliwe będzie szybkie opracowanie i stworzenie produktu, który będzie odpowiadał wizjom danego klienta i firmy. Dodatkowo osoba ta musi na bieżąco monitorować postępy w tworzeniu nowego projektu, aby sprawdzić, czy produkcja i tworzenie idzie w dobrym kierunku i będzie możliwe sprostanie oczekiwaniom klienta.

Właściciel produktu czyli, osoba za niego odpowiedzialna, współpracuje z drugą osobą należącą do tej grupy, czyli z zespołem odpowiedzialnym za rozwój. Są to jednostki, które znają się na konkretnych dziedzinach, a ich wspólna praca daje efekty poprzez wykorzystanie ich potencjału. Trzecia osoba, to mistrz scrum, czyli osoba odpowiedzialna za daną metodykę, która wykorzystywana jest przy projekcie. Dodatkowo mistrz na bieżąco monitoruje proces powstawania produktu i wszystkie niezbędne jego elementy oraz etapy.

nowe umiejętności

W wielu miastach przeprowadzane jest specjalne szkolenie scrum, które kierowane jest do osób chcących usprawnić swoją pracę poprzez wprowadzenie u siebie tej metodyki. Podczas takiego szkolenia uczestnicy będą mieli okazję poznanie jej od podstaw, często dzieje się to w oparciu o konkretne przykłady praktyczne, które jeszcze bardziej pozwalają zrozumieć i nauczyć się jej stosowania.

Dobrze jest, żeby w takim szkoleniu uczestniczył cały zespół, dzięki temu będzie możliwe zdobycie niezbędnej wiedzy do dalszej pracy i poznanie specyfiki tej metodyki oraz tego, jak powinno się ją stosować. Na rynku jest wiele ofert, również indywidualnych, podczas których dana firma szkoleniowa przygotowuje program warsztatowy specjalnie pod konkretną firmę, która wcześniej się zgłosi. Pozwala to na indywidualne dopasowanie do potrzeb firmy i pod jej specyfikę pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here