Programowanie

Gdy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z nauką programowania, musisz skupić się przede wszystkim na wyborze właściwego języka, który opanujesz na początek. Jest to bardzo ważna decyzja, ponieważ może ukształtować całą Twoją karierę programisty.

I choć języków programowania jest bardzo dużo, wchodzą one w skład dwóch grup. To właśnie one stanowić będą odpowiedź na pytanie, jak zacząć programować. Mowa tu o językach back-end oraz front-end. Żeby ułatwić Ci dokonanie wyboru, przygotowaliśmy krótkie opisy obu grup. Dzięki nim dowiesz się, czym się charakteryzują i z jakimi dokładnie technologiami są związane.

Języki programowania back-end – na czym polegają? Kto powinien się nimi zainteresować?

Zgodnie z definicją, back-end zajmuje się logiką, która niejako „napędza” tworzone programy i aplikacje. Skupia się więc przede wszystkim na obróbce i zapisie danych, a także wszelkiego rodzaju obliczeniach, które realizowane są na serwerze. Tworzy niejako podstawę dla front-endu, czyli część niewidoczną dla użytkownika końcowego. Warto zobrazować to na przykładzie strony internetowej. Żeby możliwe stało się wyświetlenie interfejsu i gotowych grafik, front-end potrzebuje stosownych informacji, które pochodzą z serwera, czyli właśnie z back-endu.

Języki back-end okażą się więc dobrym wyborem dla osób, które chcą pracować „na zapleczu” aplikacji. Dbać o prawidłowe pobieranie informacji z serwera, a także zajmować się jednym projektem przez dłuższy czas. Dla niektórych kwestią decydującą jest również to, że programiści back-end nie mają zbyt dużego kontaktu z klientami zamawiającymi konkretne rozwiązania.

Języki programowania front-end – coś dla wojowników pierwszej linii frontu

Skoro więc back-end odpowiada za fundamenty aplikacji i za to, co dzieje się na serwerze, front-end będzie zajmował się częścią „widzialną”, czyli elementami służącymi do interakcji z użytkownikiem końcowym. Wracając do przykładu strony internetowej – programiści front-end odpowiedzialni są za to, jak ona wygląda i działa. Skupiają się więc na kwestiach estetycznych, jak również na tym, aby poszczególne rozwiązania okazały się intuicyjne i proste w obsłudze. Co ważne, tego typu praca wymaga stałego kontaktu z klientem.

Jak widać, różnice są znaczące. Zanim więc dowiesz się, jak nauczyć się programować, musisz zastanowić się nad tym, w którą stronę chcesz pójść i jaki rodzaj kariery programisty interesuje Cię bardziej. Wszystko to ułatwi Ci podjęcie kolejnych decyzji.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here