baza szkoleń

Czy lubimy czy nie lubimy, niektóre dziedziny życia wymagają od nas nieustannej nauki. Tak jest w przypadku wielu zawodów: urzędników, księgowych, lekarzy, prawników, informatyków, przedsiębiorców i różnego rodzaju specjalistów.

W obecnych czasach szkolenia stacjonarne coraz częściej odchodzą do lamusa. Zastępują je szkolenia online. Tak, w internecie jest obszerna baza szkoleń. Najczęściej spotyka się szkolenia dla specjalistów z dziedzin informatycznych, jednak coraz więcej jest też szkoleń finansowych, z zakresu prowadzenia biznesu i z umiejętności miękkich.
Szkolenia online zyskują na popularności między innymi przez swoją wygodę. Można uczyć się w swoim tempie i kiedy ma się na to czas oraz energię.

Niemniej jednak trzeba podkreślić że bardzo fachowa wiedza przekazywana przez specjalistów występuje głównie na kursach stacjonarnych.
Jeśli ktoś jest jednak początkujący w danej dziedzinie lub chce sobie odświeżyć podstawy, zapewne znajdzie w internecie odpowiadającą sobie bazę szkoleń, ponieważ coraz więcej pasjonatów dzieli się swoją wiedzą.
Jest jeszcze jeden aspekt, który może utrudniać naukę online, a mianowicie jest to motywacja. Z tym wielu ludzi się boryka. Nie ma osoby która egzekwowała by wiedzę zdobywaną na kursie i to może utrudniać naukę na takich kursach.

Baza szkoleń online umożliwia też naukę osobom niemobilnym: niepełnosprawnym, czasowo chorym oraz mieszkającym na terenach odległych od dużych miast.
Nauka online jest tańsza. Kursy online potrafią kosztować nawet dziesięciokrotnie mniej niż kursy stacjonarne. Bowiem raz nagrany materiał odtwarza dużo więcej osób niż przychodzi na kurs stacjonarny. Nie trzeba też wynajmować lokum. W związku z tym producent kursu może sobie pozwolić zejść z ceny.

Kiedy uczymy się z książek, często wiedza nas nudzi i mamy trudność z zapamiętaniem. W bazach szkoleń online wykorzystuje się przeważnie ciekawszą szatę graficzną oraz mnemotechniki ułatwiające zapamiętywanie.

szkolenie

Wielu ludzi nie chce korzystać z tych kursów ponieważ na ogół nie może zadawać pytań specjaliście. I to jest duży minus. Pytania pomagają lepiej poznać zagadnienia, uczą weryfikować czego się nie wie. Innymi słowy identyfikują problem, rozkładają go na części składowe i syntetyzują z tym co już się wie.
Jak to jednak często bywa, na kursach stacjonarnych mało kto zadaje pytanie, bo nie ma takie czasu, lub nie chce zakłócać wykładu, lub nie jest pewny czy pytanie nie jest poniżej pewnego poziomu kompetencji.

Są kursy online gdzie często są fora dla kursantów i tam można zadawać swoje pytania.
Jak jednak się uczyć, żeby się nauczyć? Jeden kurs to mało. Potrzebna jest często duża baza szkoleń bądź książek i tym podobnych materiałów. Korzystanie z różnych baz informacji to podstawa zdobycia specjalistycznej wiedzy. Czasem nawet takich które są kontrowersyjne.

Druga strona medalu to praktyka, rozwiązywanie rzeczywistych problemów. Wiedza to jedno, a drugie to umiejętności. Nie rozwiniemy ich z samego czytania czy oglądania. Trzeba przyjrzeć się problemom i próbować je rozwiązywać, nawet za cenę popełniania błędów. Jeśli chcemy się czegokolwiek nauczyć po prostu musimy to robić.
Kwintesencją nauki jest zainteresowanie. Jeśli choć trochę coś nas zainteresuje, łatwiej nam się tego uczyć. Szukajmy więc takich kursów, gdzie uczą pasjonaci. Tacy ludzie potrafią zarazić swoją pasją i dodają entuzjazmu do nauki.

Ważne w procesie uczenia są też emocje. Coś co wzbudza nasze emocje jest łatwiej zapamiętywalne. Czasem może to być choćby irytacja. Z autopsji wiem, że wiele zagadnień prawniczych może budzić takie emocje. Czasem może to być podniecenie, satysfakcja, że rozwiązaliśmy jakieś skomplikowane zadanie. Emocje na ogół pobudzają przykłady z życia codziennego aniżeli czysta teoria. Starajmy się więc wybierać opracowania z wieloma przykładami.

baza szkoleń online

Dużo mówi się o rozwoju osobistym

W internecie jest baza szkoleń z umiejętności miękkich, jednak w tym przypadku tym bardziej potrzebna jest praktyka.
Podsumowując są dziedziny gdzie nauka online nie zastąpi kontaktu z żywym człowiekiem, jest wiedza której w internecie nie sposób znaleźć. Jednakże internet nie tylko jest śmietnikiem, jest też źródłem ciekawych inspiracji i można w nim znaleźć wiedzę podstawową niemal z każdej dziedziny życia.

Można za półdarmo korzystać z bazy szkoleń i cieszyć się z pierwszych kroków, które uda nam się postawić ucząc się nieznanych dotąd zagadnień. Gorąco zachęcam do skorzystania z tego źródła i nauczenia się wielu zagadnień z różnych dziedzin, a także pomocy na forach i internetowych grupach wsparcia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here