Integracja ERP z innymi systemami dla produkcji

Na samym początku należy zaznaczyć, że systemy ERP są niezbędne zarówno w dużych jak i średnich firmach, gdyż dzięki ich zastosowaniu możliwe jest dużo bardziej efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem. W poniższym artykule dowiesz się między innymi jak działa integracja nowych systemów z już istniejącymi oraz wiele innych ciekawych i istotnych zagadnień!

Integracja oprogramowania CAD z systemem ERP

O czym warto pamiętać? To fakt, iż integracja oprogramowania CAD z systemem, który już funkcjonuje w przedsiębiorstwie ma bezpośredni wpływ na całą automatyzację w trakcie procesu wymiany danych. Takie rozwiązanie pozwala usprawnić pracę, a przede wszystkim oszczędzić sporą ilość czasu, który jest potrzebny na przekazywanie informacji materiałowych, a tym samym przekłada się to na bardzo wiele korzyści biznesowych. Powinieneś wiedzieć, że nowoczesne zarządzanie produkcją, które odbywa się dzięki zastosowaniu innowacyjnych systemów CAD i ERP umożliwia znaczne zwiększenie wydajności całej produkcji. Dzięki połączeniu dwóch systemów tworzy się jedna, główna baza danych, do której mają dostęp zarówno pracownicy jak i inżynierowie. Wśród wielu korzyści wynikających z tego rodzaju integracji można wymienić między innymi:

 • znaczna redukcja kosztów
 • oszczędność czasu
 • mniejsze ryzyko wystąpienia błędów
 • automatyczne aktualizacje
 • czytelność i przejrzystość procesów
 • prawidłowa współpraca wielu działów jednocześnie
 • oraz wiele innych korzyści.

Integracja systemów ERP, CAD oraz CNC- dlaczego warto?

Bardzo istotna jest przede wszystkim możliwość elastycznej integracji wszystkich procesów a także poprawienie komunikacji wśród całego zespołu pracowników w firmie. Dzięki integracji systemowej możliwe jest bardzo precyzyjne dopasowanie zaawansowanych programów do potrzeb danej organizacji. Integracja oprogramowania ERP z takimi programami jak CAD oraz maszyny CNC sprawia ze są jeszcze bardziej uniwersalne, elastyczne i otwarte. Firmy, które wdrożyły system ERP polecają to nowoczesne oprogramowanie, bowiem zmienia ono wiele w całym systemie zarządzania.

System ERP to nowoczesna technologia, która stanowi punkt zwrotny w wielu biznesach, przekłada się to zdecydowanie na efekt wykonywanych zadań przez pracowników. Co istotne, takie rozwiązanie znajduje największe zastosowanie przede wszystkich w firmach i przedsiębiorstwach, które zatrudniają dużą ilość pracowników.

ERP dla produkcji jest w istocie zintegrowany z wewnętrznymi oraz zewnętrznymi programami do obsługi maszyn, modelowania procesów, czy obsługi stanów magazynowych. Sam system do zarządzania procesami jest niekompletny bez dodatkowego otoczenia jakimi są te systemy.

Integracja systemu MES z ERP

Integracja systemu MES z ERP znajduje zastosowanie w różnego rodzaju rozwiązaniach, najczęściej w sytuacjach dotyczących planowania produkcji. Powinieneś wiedzieć, że MES bardzo często integrowany jest z automatyką narzędziami klasy PLM, dzięki wykorzystaniu takich narzędzi jak między innymi: CAD możliwe jest precyzyjne monitorowanie pracy urządzeń a także zbieranie aktualnych informacji, co ma wpływ na wyniki całej produkcji. Według przeprowadzonych obserwacji można śmiało stwierdzić, że w niedługiej przyszłości systemy MES będą mogły sterować całą produkcją.

Korzyści wynikające z integracji systemu MES z ERP

Warto zaznaczyć, że integracja systemu MES z ERP niesie ze sobą bardzo wiele korzyści, wśród których można wymienić takie jak:

 • przede wszystkim zarządzanie produkcją staje się o wiele bardziej efektywne
 • następuje usprawnienie procesów, które związane są z wykonywaniem poszczególnych zadań
 • istnieje możliwość wykorzystania różnych danych, bez konieczności tworzenia kopii zapasowych
 • zastosowanie zaawansowanej automatyzacji ma również wpływ na wysoka wydajność produkcyjną
 • lepsza współpraca na linii produkcja- dział sprzedaży
 • oraz wiele innych zalet.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here