Na czym polegają audyty BHP?

Dobry pracodawca wie, że powinien zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki pracy. Niezwykle istotne jest, by miejsce pracy zapewniało bezpieczeństwo i komfort. Zasady te są jednakowe dla wszystkich, niezależnie czy mamy do czynienia z małym, czy dużym przedsiębiorstwem.

Sprawdzenie poziomu bezpieczeństwa

Audyty BHP pomagają właścicielom firm w ocenie rozwiązań związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy oraz wskazują na ewentualne zagrożenia. Dlaczego są aż tak potrzebne? Pracodawcy są zobowiązani do dbania o pracowników, wszelkie uchybienia mogą spowodować sankcje prawne. Zazwyczaj są to kary finansowe, ale nie zawsze. W przypadku groźniejszych wypadków właściciel może stanąć przed sądem, a także będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania na rzecz pracownika lub jego rodziny. Osoby przeprowadzające audyt BHP po analizie przekazują przedsiębiorcy listę błędów, które należy jak najszybciej naprawić.

Dokładny zakres

Audyty BHP sprawdzają czy każdy z pracowników posiada aktualne badania lekarskie a także czy posiadają oni kwalifikacje do wykonywania swojej pracy. Później przychodzi czas na analizę środowiska pracy. Analizowane są stanowiska pracy i wszystkie pojawiające się tam czynniki szkodliwe. Istotną częścią audytu BHP jest także dokładne sprawdzenie systemu ochrony przeciwpożarowej i rzecz jasna tego, czy pracownicy są przeszkoleni w zakresie BHP. Niekiedy zdarza się także kontrola sprzętu i maszyn, ma to szczególne znaczenie na przykład w fabrykach.

Kiedy raport?

Odpowiedź jest prosta – jak najszybciej. Od niego bowiem zależy bezpieczeństwo pracowników. Pracodawca powinien także zastosować się do wszystkich wskazówek opisanych przez audytora. Musi zrobić to nie tylko przez wzgląd na ewentualne kary, ale także po to by nie narażać pracowników na ewentualne niebezpieczeństwo.

Audyt BHP może zapobiec wielu nieprzyjemnym sytuacjom. Chroni zarówno pracowników jak i pracodawcę. Zlecenie go wskaże firmie kierunek, w którym powinna działać by zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa i higieny pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here