Radca prawny – dobry zawód dla prawnika

Absolwenci studiów prawniczych często zastanawiają się nad wyborem dalszej drogi zawodowej. Dobrym rozwiązaniem będzie dla nich aplikacja radcowska. Jest to świetny sposób na przygotowanie się do samodzielnego wykonywania zawodu radcy prawnego.

Jak zostać radcą prawnym?

Ukończenie pięcioletnich studiów prawniczych oraz uzyskanie tytułu magistra prawa jest niewątpliwie powodem do dumy. Jest to jednak dopiero początek drogi ku stabilnej i dobrze płatnej pracy. Samo ukończenie studiów to w dzisiejszych czasach trochę za mało, aby wybić się ponad konkurencję i zrobić karierę.

Aby zdobyć przewagę nad innymi absolwentami warto wybrać aplikację radcowską. Należy przy tym przygotować się na bardzo intensywną naukę. O przyjęciu na aplikację decyduje bowiem dobry wynik z egzaminu wstępnego. Następnie przez 3 lata zgłębia się tajniki prawa oraz poznaje się zasady działania sądu i prokuratury. Wszystko po to, aby na końcu zdać egzamin radcowski.

Obowiązki zawodowe

Generalnie klientami radców prawnych są przedsiębiorstwa. Radca prawny zajmuje się w nich sporządzaniem opinii prawnych oraz pism procesowych. Jego wiedza wykorzystywana jest także przy konstruowaniu umów. Radca reprezentuje swoich klientów przed sądami i urzędami państwowymi.

Uprawnienia radców prawnych zostały w ostatnich latach znacznie poszerzone. Obecnie mogą oni prowadzić sprawy cywilne, administracyjne, gospodarcze, a nawet rodzinne. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby radca prawny był obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych.

Ile kosztuje aplikacja i na jakie zarobki można po niej liczyć?

Aplikacja radcowska wiąże się z dość dużymi kosztami. Od 1 stycznia 2020 r. opłata roczna za aplikację radcowską wynosi 5.850,00 zł. Istnieje co prawda możliwość zwolnienia z opłat, ale zdarza się to tylko w wyjątkowych okolicznościach. Warto w tym miejscu wspomnieć, że niska pensja, brak zatrudnienia lub kontynuacja nauki na innych studiach, zgodnie z orzecznictwem, nie są takimi okolicznościami.

Radca prawny może liczyć na zarobek od 4.500,00 zł do nawet 10.000,00 zł na rękę. Na najwyższe pensje mogą liczyć radcy z bogatym doświadczeniem zawodowym, zatrudnieni w dużych korporacjach zlokalizowanych w największych miastach Polski.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here