szkolenie z asertywności

Zdolność do wyrażania swojego zdania, komunikowania swoich potrzeb, mówienia, o tym co czujesz jest bardzo potrzebną umiejętnością. Nie umiejąc wyrażać tego, co w nas jest, narażamy się na stres. Czujemy się niezrozumiani lub wręcz ignorowani i wykorzystywani. Mamy wrażenie, że otoczenie nie liczy się z nami. Jak poradzić sobie z tym problemem? Co zrobić, by nauczyć się wyrażać swoje zdanie?

Wystarczy iść na szkolenie z asertywności. Jakie to proste! Niby tak. Niestety nauczenie się asertywności wcale nie jest proste. Nawet nie wiem, czy nie pokusiłabym się o stwierdzenie, że opanowanie asertywności jest jedną z najtrudniejszych umiejętności, jakie powinnyśmy posiąść. Dlaczego?

Może od podstaw. Przede wszystkim musimy uzmysłowić sobie, czym jest asertywność. I od razu odpowiem na wszystkie stwierdzenia, które w tej chwili się wam nasuwają. Nie. Asertywność nie jest po prostu mówieniem nie. Jest to bardzo powszechna i obiegowa opinia, ale również bardzo uproszczona.

Asertywność to sztuka wyrażania swojego zdania, w taki sposób by uszanować drugą stronę. Zwykłe „nie” wypowiadane bez szacunku, niekiedy z agresją, nie jest asertywnością. Jest to wyłącznie maskowanie swojego braku pewności siebie. Psychologowie zawsze mówili, że osoby głośne, krzykliwe, wręcz chamskie, tak naprawdę w ten sposób maskują swoją niepewność i kompleksy.

asertywność

I to jest ten problem z asertywnością. Szkolenie z asertywności, nie poparte pracą nad sobą nic nie da. Jedyne, co może zagwarantować to możliwość dostrzeżenia sytuacji, w których robimy coś wbrew własnej woli, czując się niekomfortowo. Tak naprawdę to i tak wiemy, gdyż w takich sytuacjach podpowiada nam instynkt. Świadomość, że nie umiemy walczyć o swoją przestrzeń naprawdę potrafi frustrować.

Co więc zrobić by szkolenie z asertywności miało sens?

Pracować, pracować i jeszcze raz pracować. Wielu w tym momencie powiedziałoby dobrze, tylko jak. Podstawą jest praca nad poczuciem własnej wartości. Jak to zrobić? Poczucie własnej wartości wzrasta, gdy wiesz, że dbasz o swój rozwój osobisty. Określ swój cel, i małymi krokami, konsekwentnie, dzień po dniu zmierzaj w kierunku jego realizacji. Widząc swoje postępy, zaczniesz być dumny z siebie, z pracy którą włożyłeś. A co jeśli powinie ci się noga? Nie bądź za surowy dla siebie. To, że dziś jest twój słabszy dzień nie znaczy, że masz przekreślić wszystko nad czym pracowałeś.

Dziś się nie udało? Dobrze. Otrzep się, wyliż rany i do przodu. Pracując nad sobą nie raz poniesiesz porażkę. Będziesz miał wiele słabszych dni. Nie raz będziesz chciał się poddać. Tak naprawdę miarą twojej siły nie jest to, że szybko osiągniesz wyznaczony cel. Nie ważne, że postanowiłeś schudnąć w 6 miesięcy, a schudłeś w 3.

Ważne, że tysiąc razy nie miałeś ochoty wyjść z domu biegać, a jednak wstałeś z kanapy, ubrałeś się i wyszedłeś. To jest zwycięstwo. Takie momenty budują poczucie twojej wartości. Przypominając sobie takie chwile wiesz, że możesz. Wiesz o sobie to, czego nie wiedzą inni. Trudnych chwil w twoim życiu będą tysiące. Mając jednak świadomość, że umiesz wygrać z własnymi słabościami dasz radę ze wszystkim.

szkolenie

W takim momencie, gdy masz swoją wewnętrzną siłę, kompas, który pokazuje ci w jakim kierunku chcesz iść. Szkolenie z asertywności tylko uporządkuj twój system wartości. Pozwoli ci poznać techniki radzenia sobie z trudnym rozmówcą, współpracownikiem czy partnerem. Umiejętność wyrażania swojego zdania, zachowując szacunek dla drugiej strony jest bezcenny. Każda taka konfrontacja, z której wyjdziesz zwycięsko jest doświadczeniem, które będzie cię wzmacniać. Każdy taki niewielki sukces będzie kolejną cegiełką do budowy twego poczucia własnej wartości.

Niestety nasze życie składa się z ciągłych wyborów i małych wojenek, które musimy codziennie toczyć. Bilans wygranych i przegranych wpływa na nasze samopoczucie, nastrój. W życiu nic nie jest nam dane jako stały, niezmienny czynnik. To dobrze. Zmiany determinują nasz ciągły rozwój. Ważne jest tylko by rozwijać się kompleksowo i chciało by się powiedzieć za pozytywistami „ od podstaw”, gdyż to jest prawdziwy, głęboki rozwój.

Bieganie ze szkolenia, na szkolenie bez budowania wewnętrznie siebie nic ni da. Wręcz przeciwnie może z nas uczynić ludźmi o postawie roszczeniowej lub wręcz agresywnej.
Szkolenie z asertywności, podparte pracą nad swoim wnętrzem może nam wiele dać. Asertywność jest umiejętnością nad którą trzeba pracować. Tylko od nas zależy co z tego weźmiemy dla siebie. Z czego skorzystamy i jak bardzo pozwolimy sobie pomóc.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here