szkolenia informatyczne IT

Rozważając karierę w branży informatycznej, niezależnie od tego, czy właśnie kończymy szkołę i będziemy szukać pierwszej pracy czy mamy zamiar się przekwalifikować, warto przeanalizować przyszłe ścieżki, jakimi możemy podążać.

Branżę IT można w pewnym sensie przyrównać do służby zdrowia, ponieważ i w jednym i w drugim przypadku istnieje ogromna ilość kierunków oraz specjalizacji, w których możemy podążać. O ile jednak wybierając drogę lekarza specjalisty musimy zdawać sobie sprawę, że bez długotrwałych studiów nie mamy czego szukać na rynku pracy, o tyle w branży informatycznej studia nie są niezbędne do zdobycia pracy marzeń.

Oczywiście, studia w pewnym zakresie mogą się przydać, jednak rzadko są one wymogiem koniecznym, równie ważne, a często ważniejsze są posiadane praktyczne umiejętności i kwalifikacje. Rozważając pracę w IT trzeba wiedzieć, że zupełnie inny zakres umiejętności wymagany jest od programisty, inny od serwisanta sprzętu lub pracownika działu helpdesk, a jeszcze inny od .

Na studiach, rozciągniętych w długiej perspektywie czasowej zazwyczaj każdy z tych tematów jest zaledwie ułamkiem większej całości, na który poświęca się stosunkowo niewiele czasu. Dlatego celując w zdobycie konkretnej wiedzy, należy zainwestować w rozwój we własnym zakresie lub skupić się na zagadnieniu, jakim się dedykowane szkolenia informatyczne IT.

Obecnie na rynku dostępne są setki szkoleń, jednak tak naprawdę bez głębszej analizy trudno wybrać te, które będą dla nas właściwe. Na samym początku należy zatem zadecydować, jak dużo czasu możemy poświęcić na szkolenia, jaki zakres wiedzy nas interesuje oraz jaka metoda nauki jest dla nas odpowiednia. Szkolenia informatyczne IT dzielą się bowiem najprościej na szkolenia online oraz szkolenia stacjonarne.

Szkolenia online zazwyczaj mają postać dokumentów bądź filmów dostępnych na dedykowanej platformie, tzw. webinarów, które pozwalają nam we własnym tempie zdobywać wiedzę, jednak wadą takiego rozwiązania jest zazwyczaj brak kontaktu w czasie rzeczywistym z osobą, która poprowadzi nas we właściwym kierunku w przypadku problemów z rozwiązaniem poszczególnych zagadnień.

płyta

Szkolenia takie często są udostępniane (również za darmo) przez gigantów internetu, jak Google, Facebook czy Microsoft i dosyć często kończą się egzaminem online, po którym możemy zdobyć stosowny certyfikat poświadczający zdobyte umiejętności. Z reguły tego typu szkolenia dotyczą zagadnień około informatycznych, takich jak marketing sieciowy, pozycjonowanie stron, grafika komputerowa i projektowanie czy wiedza na temat konkretnych programów komputerowych.

Jeśli jednak bardziej interesuje nas kariera programisty, to w takim przypadku mamy w dużym uproszczeniu dwie ścieżki kariery (oczywiście poza studiami). Pierwsza z nich to samodzielne instalowanie środowiska programistycznego, nauka na przykładach z książek oraz poszukiwanie dedykowanych grup i forów programistycznych, na których możemy zadawać pytania i oczekiwać odpowiedzi na nie, jednak wadą tego rozwiązania jest niestety wymóg silnej motywacji, ponieważ samodzielna nauka wymaga sporego samozaparcia podczas poszukiwania błędów w kodzie programu.

Druga dostępna możliwość nauki to tzw. bootcampy, czyli zazwyczaj trwające kilka tygodni intensywne szkolenia online, w których nad naszymi postępami w nauce stale czuwa mentor, którego zadaniem jest wspomagać nas w dążeniu do celu. W trakcie tego typu szkoleń, aby myśleć o postępach, musisz pamiętać o regularnej nauce i konsekwentnym odrabianiu pracy domowej, ale systematyczność gwarantuje szybki progres w stosunkowo niedługim czasie. Po skończeniu bootcampu zazwyczaj dysponujemy pewnym zakresem wiedzy w pigułce i napisanymi fragmentami kodów źródłowych, które mogą być zaczątkiem portfolio lub wstępem do tworzenia własnych projektów.

szkolenia informatyczne

Inną możliwością, zwłaszcza jeśli mieszkamy w dużym mieście lub jego najbliższej okolicy, są szkolenia stacjonarne oraz różnego typu konferencje organizowane przez firmy z branży lub uczelnie techniczne. Podczas szkoleń stacjonarnych znacznie łatwiej porozmawiać ze szkoleniowcami twarzą w twarz i na bieżąco rozwiązywać napotkane problemy.

Zazwyczaj tego typu szkolenia obejmują tematykę zagadnień obsługi konkretnych programów np. graficznych lub zagadnień sieciowych czy serwerowych i często są jedynym wyjściem, ponieważ samodzielnie raczej nie mamy dostępu w inny sposób do infrastruktury serwerowej albo koszt oprogramowania, na jakim chcemy się szkolić jest bardzo wysoki. Szkolenia stacjonarne zazwyczaj kończą się zewnętrznym egzaminem, po którym otrzymujemy certyfikat.

Ostatnią już możliwością zdobycia wiedzy z zakresu IT są wspomniane już konferencje i spotkania branżowe, na których przede wszystkim można prześledzić aktualności z branży i wysłuchać bardziej doświadczonych i obytych w danym temacie osób. Jak widać. istnieją setki możliwości rozwoju, trzeba jedynie wybrać własną drogę do celu naszych marzeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here