Pamięć USB – najlepsze koło ratunkowe dla naszego komputera

Komputer zwalnia, zawiesza się bez powodu, wyskakują niewiele mówiące nam komunikaty… Znacie to? Jeśli tak, to sygnał, że najwyższy czas działać.

Na szczęście, istnieje całkiem proste rozwiązanie tych problemów, a jest nim…  pamięć flash!

To, co opisaliśmy powyżej to oczywiście czarny scenariusz. Bootowalny pendrive przyda się jednak także wtedy, gdy będziemy po prostu chcieli zainstalować nowy system operacyjny „z pominięciem” tego, który mamy aktualnie na dysku twardym.

Szybszy, mniejszy, bezpieczniejszy

W przypadku wielu nowszych komputerów jest to praktycznie jedyna opcja, jako że często pozbawione są one napędu CD/DVD. Ale nawet, gdy nasz laptop takim napędem dysponuje, pamięć flash ma kilka zauważalnych przewag nad płytką:

– po pierwsze i oczywiste: jest mniejsza, bardziej poręczna i zwykle bardziej odporna na czynniki zewnętrzne,

– po drugie: w wyścigu na prędkości odczytu zdecydowanie wygrywa pendrive – wersje ze złączem USB 3.0/3.1 potrafią pracować z szybkością 5 Gbit/s. Innymi słowy, cała procedura przebiega zdecydowanie szybciej.

ISO, CMD czy automat?

Warunkiem, jaki musi spełniać nasz komputer (oczywiście poza gniazdem USB), jest posiadanie płyty głównej z BIOS-em dającym możliwość uruchomienia z pamięci Flash. To powszechnie obecnie występująca opcja, należy jednak wybrać ją w ustawieniach BIOS-a podczas włączania komputera.

Istnieje kilka sposobów na przygotowanie bootowalnego pendrive’a:

1. Korzystając z pliku ISO

2. Przez konsolę poleceń systemu Windows (CMD)

3. Poprzez automatyczne pobranie plików.

Ta trzecia opcja jest najprostsza i najszybsza, Tutaj: (link: https://lenovozone.pl/blog/bootowalny-pendrive-jak-go-stworzyc-bezpiecznie-i-legalnie/) można dowiedzieć się krok po kroku (i z ilustracjami), jak to zrobić.

Przy wyborze pamięci Flash, która ma pełnić funkcję „koła ratunkowego” dla naszego systemu należy pamiętać tylko, że w przypadku Windows 10 powinna mieć ona pojemność przynajmniej 8 GB.

I na koniec jeszcze jedna ważna informacja: wszystkie dane zawarte na pendrivie zostaną podczas tej procedury usunięte!

Powodzenia!

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here