urząd pracy

W dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości na to, aby skutecznie poszukiwać pracy. Możemy na przykład skorzystać z olbrzymiej ilości portali z ogłoszeniami lokalnymi. Na takich portalach możemy według własnych preferencji zawęzić swój zakres poszukiwań do zawodów, którymi jesteśmy zainteresowani. Jeśli jednak nie mamy z góry ustalonego stanowiska, w jakim chcielibyśmy pracować, możemy jej poszukiwać poprzez ustalenie swojej lokalizacji. Wtedy zostaną nam przedstawione wszystkie oferty, na danym obszarze.

Okazać się może, że znajdziemy tam pracę, o której wcześniej nawet nie wiedzieliśmy

Ogłoszenia o prace zawsze podzielone są na dwie części. Z jednej strony możemy przeczytać co oferuje nam pracodawca, gdzie znajduje się siedziba firmy, w jakich godzinach będziemy pracować, oraz jakie dostaniemy wynagrodzenie. Z drugiej strony przeczytamy o wymaganiach względem nas. Okazać się jednak może, że kwalifikacje jakie posiadamy są stanowczo za niskie na dane stanowisko. Wtedy prawdopodobnie nie będziemy w stanie uzyskać tej pracy. Jednak nie wszystko stracone, zawsze istnieje możliwość podniesienia swoich kwalifikacji dzięki skorzystaniu z kursów, lub szkoleń zawodowych. Niestety, zazwyczaj nie są to zbyt tanie szkolenia, ale zawsze możemy skorzystać z dofinansowania.

W takim wypadku musimy w internecie odnaleźć adres najbliższego powiatowego urzędu pracy. Powinniśmy udać się do tej placówki w godzinach jej otwarcia i zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Takie rozwiązanie posiada same plusy. Jednym z nich jest to, że zostanie nam udzielone ubezpieczenie zdrowotne. W dniu rejestracji od razu możemy korzystać z darmowych usług służby zdrowia. Dodatkowo, kolejnym atutem będzie to, że dzięki wykwalifikowanej kadrze, będziemy mieli większe szanse na znalezienie pracy.

szkolenia

W pierwszym dniu zostaniemy odwiedzeni do doradcy zawodowego, który pozna nasze umiejętności, oraz oczekiwania względem pracy. Pomoże nam on dotrzeć do ofert, które czasami nie są prezentowane nigdzie indziej, niż u niego. Na spotkania z doradcą umawiani jesteśmy przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli przez dłuższy okres czasu nie pomogą nam takie spotkania w znalezieniu pracy, a nasze kwalifikacje okażą się być za niskie, możemy zostać zakwalifikowani do drugiego poziomu pomocy.

W takiej sytuacji zostaną podjęte wobec nas wszelkie próby podniesienia naszej atrakcyjności na rynku pracy. Możemy zatem starać się o szkolenia z urzędu pracy, które są w całości finansowane przez placówkę. Jeśli chcemy skorzystać z takiej pomocy, musimy przede wszystkim znaleźć stanowisko pracy w jakim chcielibyśmy się odnaleźć. Może to być wszystko, co leży w naszych zainteresowaniach. Musimy jednak wyboru dokonywać rozważnie, żeby wybrać zawód, który będzie nam odpowiadał. Załóżmy, że chcemy zostać kierowcą samochodu ciężarowego. Tutaj przed podjęciem pracy ogranicza nas brak prawa jazdy kategorii C+E.

Jeśli jednak znajdziemy pracodawcę, który zagwarantuje nam, że w momencie, w którym takie uprawnienia zdobędziemy, to zatrudni nas on do pracy. Z takim oświadczeniem, możemy udać się do urzędu pracy i wypełnić wniosek o sfinansowanie takiego szkolenia. Urząd pracy ma na rozpatrzenie naszej prośby 30 dni i jeśli złożymy taki papier na początku roku, powinniśmy je bez problemu uzyskać. Musimy wiedzieć, że urząd pracy posiada na każdy rok ograniczony budżet, zatem wszelkie kursy i szkolenia najlepiej będzie, kiedy zrobimy na początku roku.

szkolenia z urzedu pracy

Jeśli wszystko pójdzie z godnie z planem, urząd pracy ogłasza ofertę na wykonanie szkolenia, podczas której wybrana zostanie szkoła jazdy, która będzie nas szkoliła. Następnie, po ukończeniu całego procesu papierologii, zostaniemy skierowani do ośrodka szkolenia kierowców, gdzie będziemy uzyskiwać dane prawo jazdy. Pamiętajmy, że na czas odbywania kursu, nie będziemy w stanie podjąć żadnego zatrudnienia, dzięki czemu urząd pracy zapewni nam odpowiednie stypendium na czas jego trwania.

Nie są to być może jakieś wielkie sumy, jednak jeśli policzymy jakie koszta szkolenia nam odchodzą, plus dodamy sobie kwotę takiego stypendium to wyjdą nam naprawdę fajne kwoty. Pamiętajmy, że po ukończeniu całego szkolenia, musimy podjąć zatrudnienie u pracodawcy, który zagwarantował nam daną pracę. Żeby nie zwracać kosztów kursu, musimy przepracować u niego przynajmniej pół roku, tak jak to zawarte było w umowie między nami, a urzędem pracy. Dla bezrobotnych poszukujących pracy, będzie to doskonały sposób na podniesienie swoich kwalifikacji i podjęciu zatrudnienia na danym stanowisku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here