nlp

Programowanie neurolingwistyczne są to techniki komunikowania się oraz sposobów pracy, które oddziałują na wyobrażenia, na kreowanie różnego rodzaju metod postrzegania i myślenia u różnych osób. Ta forma psychoterapii oraz szlifowania własnych umiejętności komunikacyjnych została zapoczątkowana w latach 70, jednak nawet po upływie takiego czasu Metoda ta nie cieszy się poparciem środowisk związanych z nauką i zdrowiem.

Twórcy tego programowania zajmowali się ściśle ludźmi, którzy odnoszą sukcesy i rozpatrywali sposoby i metody jakimi się posługują, by do tych sukcesów dążyć i je osiągać. Neurolingwistyczne programowanie oprócz tego zajmuje się także percepcją rzeczywistości, metodami komunikacji pomiędzy ludźmi, pamięcią oraz przyswajaniem informacji w naszej głowie. Jest to połączenie wiedzy z kilku dziedzin, na przykład z psychologii, neurologii, lingwistyki, informatyki.

Nazwa pochodzi od trzech różnych dziedzin, „neuro” dotyczy ludzi i ich układu nerwowego oraz sposobu jego działania, „lingwistyczny” łączy się ściśle z językami, czyli podstawowym sposobem komunikowania się na świecie między ludźmi, język ma bardzo ważną rolę, może przekazywać określone informacje, wywierać wpływ na ludzi, manipulować. Człon nazwy „programowanie” określa uwarunkowania działania ludzkiego umysłu, wszystkich decyzji jakie podejmuje kończące się sukcesem lub porażką.

szkolenia nlp czy się opłaca

Szkolenia NLP wykorzystywane są najczęściej jako sposób wprowadzania usprawnienia w rozwoju osobistym człowieka. To co można trenować w zakresie NLP to między innymi negocjowanie, wykorzystywanie technik NLP w sprzedaży i szeroko pojętym handlu, rozwoju osobistym, rozwój komunikacji, coaching, kontrolowanie własnych emocji i odczuć, psychoterapia, stymulowanie własnej twórczości, nauka skutecznego dążenia do osiągania celów i efektywne rozwiązywanie problemów.

Metody jakie oferuje neurolingwistyczne programowanie to między innymi modelowanie, czyli analiza działań osoby, jej wartości, norm moralnych i sposobów postępowania w zakresie charakterystyk osobowościowych. Metafora to druga ze strategii, dotyczy kształtowania sposobu postrzegania niektórych spraw z innej perspektywy. Trans to metoda, gdzie ma miejsce pewnego rodzaju hipnoza, mająca na celu wydobycie z osoby to głębokie uczucie lub zakorzenić w jej głowie pożądane elementy.

Kotwiczenie jest to proces wprowadzania do życia osoby pewnych związków przyczynowo-skutkowych z danym bodźcem, na przykład z dźwiękiem, po usłyszeniu którego osoba będzie odczuwała określone emocje i będzie zachowywać się w określony sposób. Linia czasu jest kolejną z metod i uwidacznia się w zmianach emocji osoby w związku z danym okresem z przeszłości lub przyszłości, dzięki temu osoba potrafi dotrzeć do własnych, indywidualnych przeżyć z przeszłości, doświadczeń i emocji z nimi związanych. Kolejnym ze sposobów jest przeramowanie.

Odnosi się do możliwości znaczenia pewnych wydarzeń w życiu. Model Miltona jest metodą, która polega na hipnozie, w której język pełni bardzo ważną rolę i dzięki niemu istnieje możliwość dotarcia do podświadomości i uczuć tam ukrytych. Ostatnią z metod jest tak zwana metoda Switch Pattern, mająca związek ze skojarzeniami osoby z sytuacjami odbieranym i negatywnie, a tymi odbieranymi pozytywnie, dzięki odpowiednim technikom i wyobrażeniom dotyczącym tych zdarzeń.

szkolenia nlp

NLP jest często uznawane jako pewien sposób egzystencji związany ściśle z ciekawością i zainteresowaniem otoczeniem i całym światem, który otacza osoby, ma na celu dążenie do samorealizacji ludzi, do osiągania sukcesów, do doskonalenia swoich umiejętności zarówno praktycznych jak i teoretycznych. Metoda programowania neurolingwistycznego polega na zaprogramowaniu samego siebie, swoich emocji działań, odczuć wartości, dzięki temu będzie można efektywnie i skutecznie dążyć do realizacji własnych celów jakie postawiliśmy sobie na drodze.

A osiąganie celów i ciągłe dążenie do nich poprawia wiarę w siebie i swoje możliwości. Do osiągnięcia celów oprócz teoretycznych umiejętności potrzebne są też zdolności komunikacyjne, poczucie własnej wartości, asertywność i wiara w siebie. Dzięki temu sukces nie będzie czymś nierealnym, a wręcz przeciwnie, stanie się elementem dostępnym na wyciągnięcie ręki. Na całym świecie, również w naszym kraju można spotkać wiele szkoleń i kursów na temat tej metody są one podzielone tematycznie, na przykład dla osób zajmujących się biznesem, dla polityków, dla sportowców, dla osób występujących na scenie i chociaż nie należą do najtańszych znajdują swoich zwolenników.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTechniki nlp
Następny artykułNlp – co to

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here