Jak wybrać materac?

Wybór materaca, który spełni wszystkie oczekiwania i potrzeby, nie jest prosty. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie parametry podczas zakupów, aby był on przez długi czas wygodny oraz trwały. Na tym produkcie nie warto oszczędzać – chodzi przede wszystkim o komfort oraz bezpieczeństwo dla kręgosłupa.

Jakie są rodzaje materacy?

Zanim wybierzesz się do sklepu po wymarzony materac, dowiedz się, jaki rodzaj jest dla Ciebie odpowiedni. Jednym z popularniejszych modeli jest materac kieszeniowy. Wewnątrz znajdują się sprężyny oraz wypełnienie, które świetnie dostosowuje się do kształtu ciała. Ten rodzaj jest miękki i sprężysty, jednak trzeba liczyć się z tym, że pod wpływem ciężaru ciała, lekko będzie się uginać. Może okazać się to kłopotliwe podczas spania dwóch osób jednocześnie na łóżku. Warto zainwestować w dobry produkt, który będzie inwestycją na długie lata. W pokryciu kosztów mogą pomóc Ci pożyczki pozabankowe.

Tuż obok materacy kieszeniowych są także piankowe, które są wysokoelastyczne oraz termoelastyczne. Charakteryzują się elastycznością i dopasowaniem do kształtu ciała. Podczas leżenia, ciało odczuwa miękkość i wygodę, a po wstaniu z łóżka – materac wraca do swojego pierwotnego kształtu. Naturalnym rodzajem jest materac lateksowy, który jednocześnie jest trwały i wygodny. Wewnątrz znajdują się otwory, dzięki którym jest ciągły przepływ powietrza. Materac lateksowy jest antybakteryjny i antygrzybiczny, dlatego to świetne rozwiązanie dla alergików. Jedyną wadą jest wysoki koszt. Weź jednak pod uwagę, że jest to zakup na długi czas, dlatego jeśli nie masz gotówki, możesz skorzystać z oferty dodatkowych usług finansowych, np. takiej jak pożyczki pozabankowe.

Alternatywą dla materacy lateksowych są wykonane z pianki poliuretanowej. W przypadku pierwszego rodzaju – często alergicy mają uczulenie również na lateks. Materace z pianki poliuretanowej są na ogół także tańsze. Coraz częściej na rynku pojawiają się materace hybrydowe, które są np. połączeniem systemu kieszeniowego z piankowym. Cena jest wyższa, ale można dopasować rodzaj do swoich potrzeb.

Jednym z ciekawszych rozwiązań jest materac kokosowy, którego konstrukcja jest kieszeniowa. To naturalny i ekologiczny produkt.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Pierwszym parametrem, na który musisz zwrócić uwagę, jest twardość. Tutaj głównym punktem zaczepienia jest oczywiście komfort. Warto wypróbować zarówno materac twardy, jak i bardziej miękki. Pamiętaj jednak, że do sklepu nie możesz wybierać się kiedy jesteś zmęczony lub śpiący – wtedy Twoja opinia będzie mniej obiektywna. Miękki materac niekorzystnie wpływa na kręgosłup, jednak jest wygodny. Średni stopień twardości to najpopularniejszy rodzaj, który jest bezpieczny dla kręgosłupa i dosyć wygodny dla ciała. Twardy materac jest idealny dla osób, które cierpią na ból w lędźwiach czy w partii piersiowej.

Weź pod uwagę, kto będzie spał na materacu. Dla alergików lepszym rozwiązaniem jest lateks czy pianka, w których gromadzi się mniej kurzu oraz roztocza. Jeśli nie wiesz, jaki rozmiar jest odpowiedni, sprawdź najpierw wymiar łóżka. Dla dwóch osób możesz wybrać jeden materac lub dwa osobne, jednak drugie rozwiązanie może okazać się mniej wygodne.

Co do ceny materacy, wszystko zależy od jego parametrów i jakości. Waha się ona pomiędzy 300 złotych a nawet kilkoma tysiącami. Warto zainwestować większą ilość pieniędzy, bo jest to zakup na dłuższy czas. Jeśli nie masz oszczędności, postaw na pożyczki pozabankowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here