szkolenia pracownicze

Każdy pracownik zatrudnia się w firmie z wielu powodów. Jednym jest oczywiście wynagrodzenie zgodne z tym, na ile pracownik się ceni, ale też ze stażem pracy i doświadczeniem. Jednak wielokrotnie zdarza się tak, że to nie wynagrodzenie decyduje o pozostaniu lojalnym pracownikiem firmy. Tym argumentem jest możliwość rozwoju w firmie. Jednym ze sposobów na rozwój jako pracownik są szkolenia dla firm, w których pracodawca chce, aby pracownicy uczestniczyli i rozwijali swoje kompetencje miękkie oraz twarde, np. techniczne.

Szkolenia kompetencji miękkich

Szkolenia dla firm dzielą się przede wszystkim na szkolenia kompetencji miękkich. Są to umiejętności niemierzalne i trudne w ocenie i są nimi na przykład:

– radzenie sobie ze stresem,
– motywowanie innych do pracy,
– rozwiązywanie konfliktów,
– kreatywność,
– logiczne myślenie,
– zdolności perswazyjne,
– pozytywne nastawienie do ludzi.

Jest ich oczywiście dużo więcej, powyższe to tylko niektóre przykłady. Są one bardzo ważne kiedy chcemy stworzyć zgrany zespół i taki, który będzie umiejętności miękkie wykorzystywał na rzecz zespołu i wyników pracy. Każda osoba ma inne kompetencje miękkie, ale zgrany zespół ma podobne umiejętności tego typu i każda z nich ma unikalne, aby móc się w zespole uzupełniać.

Co ważne, liczą się one tak samo jak umiejętności związane z wykonywaniem zadań, twardymi kompetencjami. Na przykład osoba, która świetnie radzi sobie w projektowaniu wnętrz, a nie umie dogadać się z ludźmi, z szefem, z klientami, nie będzie umiała przełożyć swoich umiejętności twardych na efekty pracy, bo nikt nie będzie chciał z nią pracować lub ta współpraca będzie nieefektywna i nie doprowadzi na przykład do stałej współpracy. Zatem szkolenia z umiejętności miękkich powinien regularnie przechodzić cały zespół oraz pojedyncze osoby, aby móc ze sobą i z innymi współpracować na co dzień bez konfliktów, bez stresujących sytuacji czy bez negatywnego nastawienia.

pracownik

Szkolenia z kompetencji twardych

Kompetencje twarde są to umiejętności mierzalne, które da się przełożyć na efekty w pracy, które można sprawdzić, dają konkretny efekt. Są to konkretne umiejętności specjalistyczne, wiedza merytoryczna, są związane z konkretnym zawodem i stanowiskiem. Wbrew pozorom są one dużo łatwiejsze do wytrenowania niż umiejętności miękkie. Przykładami umiejętności twardych mogą być:

– programowanie w języku Java,
– znajomość narzędzi pakietu Office,
– prawo jazdy,
– znajomość języka obcego,
– wiedza z algorytmów,
– znajomość programu graficznego Photoshop.

Tych umiejętności jest jeszcze bardzo dużo. Nie da się ich wymienić wszystkich. Dla jednego zawodu czy stanowiska istnieje ogromna lista wymagań specjalistycznych. Szkolenia pracownicze z zakresu umiejętności twardych podnoszą kompetencje pracownika, dają mu możliwość podjęcia nowych zadań, a może nawet szansę na podwyżkę czy awans.

Dlaczego warto podnosić kwalifikacje pracowników?

Szkolenia pracownicze to szansa na podniesienie kwalifikacji całego zespołu. Jeśli inwestuje się w rozwój pracowników, to jest szansa na zbudowanie nie tylko zespołu świetnie wyszkolonego technicznie czy specjalistycznie, ale również pozytywnie nastawionego, w którym każdy umie ze sobą współpracować, dogadać się, a także radzić sobie w trudnych sytuacjach. Jest to inwestycja warta swojej ceny.

szkolenia

Efekty szkoleń pracowniczych nie będą widoczne od razu, ale z pewnością w najbliższych kilku miesiącach będzie można zobaczyć pewne zmiany. Inwestycja w szkolenia z umiejętności twardych podnoszą kompetencje zespołu i każdego, pojedynczego członka zespołu. Dzięki temu można podjąć się nowych zadań, zacząć współpracę z nowymi klientami i poszerzyć swój wachlarz możliwości, dzięki którym można poszerzyć zakres usług czy powiększyć liczbę produktów, które firma produkuje.

Wszystko zależy od dziedziny, którą się firma czy instytucja zajmuje. Można też prowadzić dodatkowe badania, wprowadzić na rynek innowacyjne metody, usługi, produkty czy rozwiązania. Im bardziej kompetentny zespół, tym więcej możliwości przynosi. Zadaniem lidera czy kierownika zespołu jest zadbać o rozwój każdego pracownika, nawet tego, który ma najniższe rangą stanowisko w firmie.

Podsumowując, szkolenia pracownicze z kompetencji miękkich i twardych to teraz obowiązek każdego pracodawcy. Pracownicy są chętni, aby ciągle w pracy się rozwijać, podnosić swoje kwalifikacje. Jest to zysk dla całego zespołu i firmy. Kompetencje miękkie są równie ważne jak umiejętności twarde, dlatego warto regularnie wysyłać swoich pracowników na oba typu szkoleń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here