nlp - co to

Nlp – co to. Programowanie neurolingwistyczne są to techniki i sposoby, wedle których wykonuje się określoną pracę ze wyobrażeniami, sposobem myślenia. Dzięki neurolingwistycznemu programowaniu można kształtować sposób myślenia i postrzeganie ludzkie. Nlp ma mnóstwo zwolenników, ale też krytyków. Dla jednych Nlp będzie fascynującym narzędziem do osiągania celów i kształtowania własnej mentalności, a dla innych furtką do manipulowania innymi.

Nazwa NLP została ukuta przez twórców tej techniki Johna Grindera i Richarda Bardlera. Chcieli w ten sposób zaznaczyć nierozerwalność procesów neurologicznych z językiem i pewnymi schematami ludzkich zachowań. W latach 70, kiedy NLP jeszcze raczkowało reklamowano tą technikę jako niesamowicie skuteczną metodę psychoterapii samodoskonalenia. Środowiska naukowe są sceptycznie nastawione.

NLP – co to?

Właściwie nie ma potwierdzenia dla wielu stwierdzeń i założeń, które zakłada się w związku z NLP. Metody NLP mają bardzo szerokie zastosowanie. Interesują się nimi osoby, które chciałyby podnieść jakość swojej pracy, zwiększyć motywację, ale też dyplomaci, którym zależy na wysokich umiejętnościach negocjacyjnych. Nierzadko słyszy się o rozmaitych kursach NLP, które mają za zadanie pomóc ich uczestnikom stać się skuteczniejszymi uwodzicielami. Politycy korzystają z technik NLP po to, by prowadzić efektywniejsze kampanie wyborcze.

NLP – co to? Jak w ogóle powstało?

Można powiedzieć, że narodziny technik NLP sięgają 1972 roku. Robert Spitzer, będący znanym i cenionym amerykańskim psychiatrą, podjął decyzję o tym, że opublikuje swoje prace, wykłady i materiały audiowizualne z nagraniami swojego zmarłego już wybitnego kolegi Fredericka Perlsa. Perls stał się znany dzięki swojemu nowoczesnemu podejściu do tematu psychoterapii. Miał ogromne oddziaływanie na swoich pacjentów i studentów. To właśnie ten pan jest twórcą bardzo znanej i stosowanej po dziś dzień terapii Gestalt.

szkolenie nlp

Materiały, które zostały wydane przygotował Richard Bandler. Była to żmudna praca. Bandler był pod ogromnym wrażeniem Perlsa i w pewnym momencie swojej kronikarskiej pracy spostrzegł, że na nagraniach wiele sekwencji komunikacji się powtarza. Uznał, że jest to klucz do skuteczności i popularności Perlsa. Nie mógł jeszcze powiedzieć, co to dokładnie jest, bo nie dysponował terminologią i metodą rozumowania, która by to umożliwiła.

Skorzystał z pomocy profesjonalnego lingwisty Johna Grudera. Był to człowiek, który słynął z praktycznego podejścia do swojego fachu. Praca tych dwóch panów wydała zaskakujące owoce. Nie skupili się tylko na Perlsie, ale też na innych znanych i cenionych psychoterapeutach. Owi psychoterapeuci chętnie wspierali prace obu panów swoimi radami i komentarzami. Wspierał ich też znany antropolog Gregory Bateson. Grupa tych ludzi jest odpowiedzialna za stworzenie fundamentów NLP.

Koło 1975 roku pojawiły się pierwsze efekty badań w postaci publikacji – słynnej „Strukturze magii”. W książce tej został przestawiony meta-model. Wedle tego modelu zostało wyjaśnione jak człowiek tworzy i utrzymuje swoje wyobrażenia na temat otaczającej go rzeczywistości. NLP – co to? Przejawia się to w tym, w jaki sposób ten człowiek się wysławia.

Struktura mowy odpowiada strukturze myślenia. Zdradza to możliwości i ograniczenia. Meta-model został wyłoniony przy pomocy podstaw teoretycznych pozyskanych z semantyki ogólnej Alfreda Korzybskiego oraz badań i osiągnięć naukowych językoznawcy Noama Choskiego. Chociaż opanowanie tej nauki wymaga czasu, jest to narzędzie łatwe w użyciu.

terner nlp

NLP – co to?

Uważa się, że w komunikacji międzyludzkiej jest to potężne narzędzie. Pozwala lepiej precyzować swoje komunikaty, dzięki czemu można uniknąć sytuacji, w których komunikację niszczy nieporozumienie. Z NLP można korzystać w pracy i w osobistych relacjach. NLP jest prawdziwą rewolucją w pojmowaniu komunikacji. Chociaż NLP jest kontrowersyjne w środowiskach naukowych, to wiele z dziedzin nauki obficie korzysta z jego osiągnięć. Jest to między innymi psychoterapia, psychologia, edukacja, zarządzanie…

Współczesny couching opiera się na NLP. Prace nad NLP nie zakończyły się 1975 roku. Bandler i Grunder wraz ze współpracownikami wciąż odkrywali nowe modele NLP. Dzięki nim poznano rolę zmysłów w procesach poznawczych i komunikacji. Osiągnięcia w zakresie meta-programów umysłu dzisiaj są niezwykle pomocne w procesie edukacji, motywacji czy też zwykłemu codziennemu porozumiewaniu się. Któż nie chce być dobrze zrozumiany? Kto nie chciałby generować komunikatów, które będą skutecznie przekonywać innych do jego racji?

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSzkolenia nlp
Następny artykułKsiążki o nlp

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here