Komputer przemysłowy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Dzisiejsze fabryki i zakłady przemysłowe w większości przypadków są przedsiębiorstwami, w których proces produkcji jest w dużym stopniu zautomatyzowany. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że w tego typu miejscach wykorzystuje się zgoła odmienne – dedykowane – rozwiązania komputerowe niż ma to miejsce w przypadku gospodarstw domowych.

Na co jednak zwrócić uwagę przy zakupie komputera przemysłowego, który miałby sterować pracą maszyn i urządzeń w naszej firmie? Czego się wystrzegać i czego unikać? Dlaczego komputer przemysłowy musi się różnić od komputerów osobistych?

Zacząć należy od tego, że komputery przemysłowe pracują w znacznie trudniejszych warunkach, a jednocześnie ich niezawodność musi stać na najwyższym poziomie. Nie można pozwolić sobie tutaj na zawieszenie się komputera, brak stabilności oprogramowania czy nawet na konieczność codziennego uruchamiania komputera od nowa. Wszystkie przerwy w działaniu komputera przemysłowego mogą być odczuwalne w finansach firmy w związku z przestojem w pracy maszyn i urządzeń nim sterowanych. W skrajnych przypadkach uszkodzenie komputera przemysłowego może skutkować również uszkodzeniem materiału, na podstawie którego wytwarzany jest dany produkt.

Jakie warunki?

Komputery przemysłowe muszą być odporne na warunki zewnętrzne – zarówno wilgoć, wyższą temperaturę, jak i potencjalne wibracje pochodzące z innych urządzeń. Dlatego też komputery przemysłowe wkłada się do specjalnych obudów, które tworzą z jednej strony dobrą osłonę od tego typu czynników, a jednocześnie pozwalają na wydajne chłodzenie wszystkich układów takiego komputera.

Oprogramowanie

Pomimo faktu, że większość współczesnych komputerów przemysłowych bazuje na powszechnej architekturze procesorów i układów sterujących, co zapewnia stosunkowo łatwy dostęp do dokumentacji i możliwość wykorzystania takich systemów operacyjnych na MS Windows czy Linux, to najbardziej pożądane na rynku komputery przemysłowe działają w oparciu o dedykowane oprogramowanie. Przekłada się to nie tylko na większą stabilność pracy, ale również wydajność jednostki ze względu na ograniczenie operacji wyłącznie do niezbędnych modułów w danej firmie i zakładzie. W przypadku jednak awarii takiego oprogramowania lub chęci jego rozbudowy niemal skazani jesteśmy na pomoc jego twórców – najczęściej dodatkowo płatną.

Na co więc powinniśmy zwracać uwagę kupując komputer przemysłowy?

Przede wszystkim na:

1) jego dedykowane zastosowanie,
2) możliwość szybkiego podłączenia modułów dodatkowych (liczba i rodzaj gniazd nie tylko typu USB),
3) klasy odporności na wibracje, wilgoć i temperaturę gwarantowane przez producenta,
4) wydajność (użyte podzespoły),
5) wsparcie producenta konkretnych maszyn i urządzeń, którymi dany komputer ma sterować i zarządzać,
6) wygodę obsługi operatora (np. wbudowany ekran dotykowy).

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały znalezione na unisystem.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here