domowy budżet
Fot. Pexels.com

Planowanie finansów dla wielu wydaje się bardzo czasochłonnym zajęciem. Wiele osób wskazuje także na fakt, że wielu wydatków nie da się zaplanować. Nie jest to jednak prawdą. Warto prowadzić domowy budżet. Może on pomóc w okiełznaniu wydatków i znalezieniu oszczędności. Sprawdź jak to robić!

Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/domowy-budzet/

Czy warto tworzyć domowy budżet?

Zarządzanie finansami domowymi to kwestia, która pomoże ograniczyć wydawanie pieniędzy na produkty czy usługi, które nie są nam potrzebne. Czasami mówimy, że gotówka sama nam ucieka z portfela. Warto znaleźć na co ona ucieka.

Znalezienie oszczędności może wspomóc nas w odłożeniu dodatkowej gotówki. Tworzenie budżetu przyda się także kiedy zbieramy pieniądze na określony cel. Jest to także rzecz, która po prostu pozwoli okiełznać wydatki. Budżet pozwala na dużą transparentność w finansach całej rodziny.

Planowanie finansów jest także przydatne jeśli kilka razy w roku mamy jakąś większą płatność. Dzięki temu uda nam się to racjonalnie rozłożyć w czasie i kiedy przyjdzie czas wypłaty będziemy mieć konkretną kwotę. Jednocześnie nasz portfel tego nie odczuje.

Co powinien zawierać domowy budżet?

Zanim zabierzemy się za to, co powinien mieć najpierw warto ustalić, gdzie go będziemy prowadzić. Nie trzeba posiadać specjalnych aplikacji. Wystarczy dokument w excelu czy wordzie. Osoby ceniące kartkę i długopis mogą skorzystać z klasycznego rozwiązania.

Nie każdy domowy budżet musi zawierać te same rubryki. Jest to sprawa bardzo indywidualna. Omówimy jednak kilka najpopularniejszych elementów, które dotyczą niemalże każdego.

Najważniejszymi wydatkami, które każde gospodarstwo domowe ponosi to te na produkty spożywcze, mieszkanie, a także różnego rodzaju rachunki. W przypadku jedzenia wszystko jest tutaj klarowne. Jednak kiedy mówimy o mieszkaniu warto uwzględnić takie elementy jak rachunki za wodę, gaz, prąd, wywóz śmieci, czynsz, a także ewentualny kredyt jeżeli go posiadamy. Kiedy mówimy o rachunkach mamy tu na myśli wszelkie comiesięczne opłaty jak rachunek za internet, telefon, abonament w serwisie streamingowym, koszty związane ze szkołą dziecka czy naszą edukacją jak np. studia podyplomowe.

Innymi rubrykami jakie warto umieścić to inne potrzeby. W tej kategorii warto wpisać takie elementy jak niezbędne ubrania czy buty. Mowa tu o rzeczach, których naprawdę potrzebujemy, a nie trzech identycznych bluzkach tylko, że każda jest w innym kolorze. To są zachcianki czyli ostatnia kategoria. W innych potrzebach można także umieścić kosmetyki, chemię domową, wydatki na samochód bądź komunikację miejską.

Zobacz też: http://e4media.pl/oszczedzanie-pieniedzy-jak-to-robic-z-glowa/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here