Jak przechowywać olej opałowy i napędowy?

Domki jednorodzinne można ogrzewać w bardzo różny sposób. Najlepiej, by miały podłączenie do miejskiej sieci grzewczej, niestety w wielu miejscach takie dobrodziejstwo nie dociera i należy rozważyć inne możliwości.

Ogrzewanie domku jednorodzinnego

Mimo ciągle rosnącej popularności odnawialnych źródeł energii oraz ciepła, czyli paneli słonecznych, fotowoltaiki i pomp powietrza, w wielu domach nadal funkcjonują małe przydomowe, nieekologiczne kotłownie, gdzie spala się paliwo stałe: węgiel, drewno, pellet lub płynne w postaci oleju opałowego.

Przechowywanie oleju opałowego i napędowego

Korzystając z oleju opałowego lub napędowego w gospodarstwie domowym lub rolnym należy pamiętać, że zbiorniki paliwowe wymagają szeregu zabezpieczeń i atestów. Według obowiązujących przepisów do przechowywania i transportu paliw ciekłych służą zbiorniki dwupłaszczowe, zbudowane z dwóch warstw: zbiornika wewnętrznego, który styka się z paliwem oraz płaszcza zewnętrznego odpornego na działanie czynników zewnętrznych, takich jak niekorzystne warunki atmosferyczne. Producent zbiorników dwupłaszczowych zobowiązany jest posiadać wymagane prawem atesty i przestrzegać wszelkich norm bezpieczeństwa. Jeżeli chce się przechowywać większe ilości paliwa należy zaopatrzyć się Zbiorniki dwupłaszczowe do użytku w gospodarstwach domowych o pojemności 1000 l. Posiadanie takiego zbiornika należy zgłosić odpowiednim służbom, w tym w Urzędzie Skarbowym.

Zbiorniki na ciecze niebezpieczne

Zbiorniki paliwowe produkcja których zazwyczaj nie interesuje odbiorcy paliwa płynnego, powinny być wytworzone z tworzyw najwyższej jakości i z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. Od ich szczelności oraz niezawodności zależy bowiem bezpieczeństwo użytkowników. Najczęściej zbiorniki produkowane są ze stali lub tworzyw sztucznych.

Jednak, aby bezpiecznie z nich korzystać, trzeba pamiętać, że miejsce ich ustawienia trzeba odpowiednio przygotować, co regulują przepisy budowlane. Zbiorniki do przechowywania paliw płynnych powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od zabudowań, dróg,linii energetycznych. Po zamontowaniu zbiornika na paliwo płynne należy zgłosić jego zamontowanie do Urzędu Dozoru Technicznego. W trakcie rejestracji zbiornika należy przedstawić dokumenty, które wystawił producent zbiorników dwupłaszczowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here